Dobre strony
-
06www.kosciol.pl
Ekumeniczny Serwis Informacyjny - chrześcijaństwo, katolicyzm, protestantyzm, prawosławie
-
13Szkoła Podstawowa im św. Jana Paw
Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym
Wszystkie galerie
Strona 49 z 83
-
Chrzest Krystiana Rymara
13.11.10r
-
Dzień Seniora 2010 r.
13.11.10r
13 listopada br. o godz.15.00 rozpoczął się w Domu Ludowym już 40 Dzień Seniora w Krościenku. Dzieci szkolne przygotowały dla swoich dzieci piekny program, a Panie z Koła Gospodyń wiejskich zadbały o strawę cielesną dla zaproszonych Gości. Zebranych przywitała p. Zofia przybyła, przewodnicząca KGW. Pan Wójt Jan Omachel złożył wszystkim Seniorom gorące życzenia, a najstarszym p. Janinie Zajdel i p. Bolesławowi Pudłowskiemu wręczył wiązanki kwiatów. Po obiedzie Panie z Koła przygotowały część rozrywkową, która została nagrodzona hucznymi brawami. Przy muzyce, rozmowach i wspomnieniach szybko mijał czas.
-
Odpust parafialny ku czci św. Marcina
11.11.10r
W tym roku nasz parafialny odpust miał szczególny charakter, połączony był bowiem z setną rocznicą poświęcenia naszej świątyni. 100 lat temu 11 listopada, ówczesny ks. proboszcz Wincenty Telega w starym kościele odprawił po raz ostatni Prymarię. O godz.10.00 ks. Infułat Jakub Federkiewicz poświęcił nowy kościół, a potem ks. Telega udał się jeszcze do starego kościoła, aby przenieść do nowego Najświętszy Sakrament. Kościół nabity był ludem. Proboszcz wystawił N.Sakrament na ołtarzu, a wyszedłszy na ambonę przemówił, składając Panu Jezusowi ostatni raz cześć w tym kościele, dziękując za otrzymane łaski i przepraszając za zniewagi pożegnał stary kościółek. Z żalem i łzami żegnali parafianie to miejsce, gdzie od lat około 550 rozbrzmiewała Chwała Boża i płynęło tyle łask. Następnie ruszyła procesja do kościoła nowego. A pozostały w starej dzwonnicy dzwon, pamiętający odległe czasy, zdawał się płakać rzewnie smutnym, miarowym głosem, żegnając Chrystusa i odchodzący lud. Kiedy procesja zbliżała się do nowego kościoła zagrały nowe dzwony na powitanie. I rozpoczęła się pierwsza suma odpustowa w nowym kościele. Po stu latach sumę odpustową sprawował i słowo Boże wygłosił O. Gwardian Franciszkanów z krosna Piotr Głód. Wcześniej o godz.9.00 została odprawiona Msza św. w int. Ojczyzny z racji Święta Odzyskania Niepodległości. Ponieważ pogoda dopisała na uroczystość odpustową przybył sam św. Marcin, oczywiście na siwym koniu, a jego rogaliki rozeszły się w mig i wszystkim bardzo smakowały.
-
Zbliża się 11 listopada- nasze Święto Narodowe
06.11.10r
11 Listopada, to Dzień Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę po prawie 150 letniej niewoli. Wspomnijmy w tym Dniu tych, którzy w za Jej wolność oddali życie, czasami bardzo młode. Z naszej strony należy im się wdzięczna pamięć. Niech ta galeria pomoże nam przenieść się na cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie spoczywają ciała tych, którzy zginęli za wolną Polskę. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3 000 żołnierzy, większość to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Cmentarz ten nazywany był przez Polaków miejscem świętym. Stąd w 1925 roku prochy jednego z "Orląt" przeniesione zostały do Warszawy i złożone w Grobie Nieznanego Żołnierza. Przez długie lata (za PRL-u) nie wspominało się z jakiego miejsca naprawdę pochodzą prochy Nieznanego Żołnierza spoczywającego w Warszawie. Cmentarz Orląt Lwowskich po drugiej wojnie światowej za władzy sowieckiej coraz bardziej popadał w ruinę. Apogeum zniszczenia nastąpiło w sierpniu 1971 roku kiedy to zburzono kolumnadę (łączącą łuk Pomnika Chwały z dwoma osobno stojącymi pylonami) oraz wiele mogił. Wówczas to na terenie cmentarza zbudowano zakład kamieniarski, a sam cmentarz coraz bardziej zarośnięty krzewami oraz drzewami był miejscem wypasu krów i błąkających się "bezpańskich" psów. Przez część grobów zrobiono drogę, którą jeździły ciężarówki do zakładu kamieniarskiego, zaś inne fragmenty cmentarza były wręcz śmietniskiem i gruzowiskiem. Barbarzyńska dewastacja cmentarza powstrzymana została dopiero 20 maja 1989, kiedy to na tym terenie pojawili się pracownicy polskiego "Energopolu" rozpoczynając prace porządkowe. Po uzyskaniu w 1991 roku przez Ukrainę niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich rozpoczęły się prace restauracyjne. Po latach odbudowy cmentarz został zrekonstruowany, lecz nadal trwały spory ze stroną ukraińską o napisy na tablicach i inne polskie akcenty. Kompromisowe porozumienie było możliwe dopiero po zmianach na Ukrainie, a oficjalne otwarcie nastąpiło 14 czerwca 2005 r. Fotografie zostały zrobione w czasie odwiedzin Lwowa w sierpniu 2010r.
-
Uroczystość Wszystkich Św. i Dzień Zaduszny
01.11.10r
Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam podstawową prawdę o powołaniu każdego człowieka do świętości. Świętym jest tylko Bóg. W miarę, jak zbliżamy się do Boga, w miarę, jak otwieramy przed Nim nasze serca, w miarę, jak wypełniamy Jego wolę, uczestniczymy w Jego świętości. W naszej ziemskiej wędrówce poprzedziły nas już niezliczone rzesze ludzi świętych, których imiona są znane tylko Bogu. Oni wszyscy żyją już w Nim, dlatego są świętymi. Oni oglądają już Boga twarzą w twarz. Uroczystość Wszystkich Świętych to radosne święto, wypełnione nadzieją, że po naszej śmierci będziemy przebywać z Bogiem, że nasz stan szczęścia będzie trwał wiecznie, ponieważ nigdy się nie kończy życie raz rozpoczęte. Uroczystość “Świętych obcowania” jednoczy Kościół walczący, czyli nas, żyjących, i Kościół tryumfujący – oglądających już w niebie chwałę Boga. Wszyscy razem tworzymy jedną, wielką wspólnotę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. W Dzień Zaduszny, a najczęściej już poprzedniego dnia, odwiedzamy groby tych, którzy kształtowali nasze życie, jak i tych, którzy trwają w naszej pamięci dzięki swoim wielkim dziełom. Stojąc nad grobem bliskich nam osób, wracamy do dnia pożegnania i uczuć związanych z doświadczeniem pogrzebu. Odwiedzanie grobów i modlitwa za zmarłych jest nie tylko spełnieniem powinności względem nich i okazaniem szacunku, ale jest też potrzebą, zaspokojeniem tkwiącej gdzieś w nas tęsknoty za zmarłą osobą. Modlitwa za zmarłych w listopadowe święto jest najpełniejszym wyrażeniem naszej wdzięczności, miłości i pragnienia spotkania z nimi. Gdyby nie głęboka wiara w to, że tam jest życie piękniejsze, owa tęsknota nigdy nie byłaby ukojona
-
Chrzest Oliwii Grzegrzółka i Dawida Marszałka
30.10.10r
-
Ostatnie dni złotej jesieni w Krościenku
23.10.10r
-
Ślub Pauliny Wrona i Wojciecha Bargla
23.10.10r
-
Cyrk
14.10.10r
13 października br. zagościł w Krościenku i wieczorem dał występ ku uciesze najmłodszych Cyrk "Safari". Oprócz występów artystów cyrkowych pokazano także tresurę zwierząt z którymi dzieci mogły się wcześniej zapoznać.
-
Charytatywny Kiermasz łakoci
12.10.10r
11 października z okazji X Dnia Papieskiego z inicjatywy ks. Katechety młodzież z naszego Gimnazjum zorganizowała Charytatywny Kiermasz Łakoci. Dochód ze sprzedaży słodyczy w kwocie prawie 400 zł. został przekazany na Fundacje Trzeciego Tysiąclecia, która wspomaga młodzież zdolną ale ubogą.