Aktualności
-
25.05.16r
Dzien Matki -
-
01.05.16r
Nowy Metropolita Przemyski Abp Adam Szal -
30.04.16r
Zmarł śp. Czesław Bargiel -
-
30.04.16r
Ślub Konrada Szajny i Gabrieli Liwin -
-
-
-
-
Figura Chrystusa Frasobliwego znowu w kościele
Zakończone zostały prace konserwatorskie przy portalach i drzwiach w naszym kościele parafialnym. Wykonawcą prac był konserwator Hubert Lipka z Krosna. Żmudną i benedyktyńską pracę moglismy obserwować niemal przez całe lato. Po kompleksowej konserwacji drzwi, portali i "wątków" ceglanych, wejścia do kościoła zmieniły całkowicie swój wygląd. Wyczyszczone portale i zaznaczone fragmenty "odczyszczonych" cegieł pokazują jak piękny byłby nasz kościól gdyby wyglądał tak w całości. Prace nie zostałyby wykonane, gdyby nie pomoc i życzliwość wielu instytucji i ludzi którzy nas wsparli : Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Urzędu Marszałkowskiego, oraz naszej gminy Krościenko Wyżne.
Jednoczesnie niemal przez cały rok trwały prace przy XVI wiecznej gotyckiej figurze Chrystusa Frasobliwego, pochodzącej ze starego kościoła. Po rozbiórce zabytkoej śświątyni figura znalazła sie w domu Józefa Żywca b. kościelnego, którzy figurę z kolei przekazał ks. Stanisławowi Koziołowi. Na początku lat 70-tych ks. Stanisław oddał ją do konserwacji w Muzeum w Łańcucie. Niestety, konserwację przeprowadzono niedbale, nie ykonując stosownej dokumentacji. Pośmierci ks. Stanisława, jego Siostra Maria oddała figurę do kościoła. Wykonawcą obecnych prac renowacyjnych była pani konserwator Beata Palusińska z Krosna. Impulsem do wykonania tych prac była nasza parafianka pracująca w Starostwie Powiatowym w Krośnie, zachecając do złożenia wniosku na prace konserwatorskie w Urzędzie Powiatowym w Krośnie.
Zainteresowanie figurą była tak duże, że udało się pozyskać jeszcze dotacje od Urzedu Konserwatorskiego w Przemyslu (PWKZ) oraz dotację Urzedu Marszałkowskiego. Po wnikliwych badaniach i konsultacjach Figura Chrystusa wróciła do swojego pierwotnego wyglądu. Usunięto min. wtórne nawarstwienia i odsłonięto pierwotną warstwę malarską, zaimpregnowano drewno. Uzupełniono ubytki formy rzeźbiarskiej kitami i flekami. Zrekonstruowano pulmenty i srebrzenia z laserunkami w partiach perizonium (przepaski na biodrach), podstawy i korony cierniowej oraz uzupełniono ubytki polichromii. W czasie odbioru konserwatorskiego z udziałem dyr. Antoniego Bosaka wszyscy byli nią zachwyceni. Równiez ciekawy jestem reakcji naszych parafian, kiedy powróci do naszego kościoła.
Serdeczne Bóg zapłac Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy skladaniu wniosków, prowadzonych pracach, ich rozliczeniu, instytucjom które wsparły dotacjami prowadzone prace oraz Parafianom za ich życzliwość, ofiarność i zainteresowanie - ks. Proboszcz